PM-5M VHF-UHF Beacon

Mérete: 305 x 95 x 185 mm, 4,0 kg

Egyéb:

Szép, megkimélt állapotában van

A bemutatásra kerülő PM-5M Beacon jeladó, egy vészhelyzet-jelző, hordozható, akkumulátorral és külső tápellátással is rendelkező VHF/UHF frekvenciákon működő készülék. Kizárólag manuálisan indítható rádióadó készülék, úgynevezett Beacon adókészülék. Vészhelyzetbe került repülőgépek, hajók, azonnali mentésre szoruló személyek felkutatására szolgál. Vészhelyzet esetén, például a hajó süllyedése vagy egy repülőgép balesete esetén az adót bekapcsolják, amely folyamatos rádiójeleket sugároz egy kijelölt frekvencián.  Ezek a rádiójelek segítik a kutatási és mentési csapatokat a vészhelyzet helyének gyors felkutatásában és a segítségnyújtás mielőbbi biztosításában.  Az 1980-as évek elött a 121,5 MHz-es frekvenciát használták. Ezek az analóg készülékek nem rendelkeztek GPS-szel, nem azonosították a vészhelyzetet jelzőt, a kutatás lassú és pontatlan volt. A veszély helyzetben lévők felkutatáshoz különböző időt igénylő megoldásokat alkalmaztak. A készüléknek folyamatosan kellett küldeni a vészjelzéseket. Felhasználták a Doppler elvet, ami pontatlan volt. A pontosabb helymeghatározást rádióiránymérő készülékek felhasználásával oldották meg. A technika fejlődése tette lehetővé a műholdas rendszerek kiépítését. Egy nemzetközi konzorcium létrehozta a COSPAS-SARSAT (Cosmicheskaya Sistyema Poiska Avariynich Sudov  – Search And Rescue Satellite-Aided Tracking) műholdas rendszert, amely igen sok műholddal lefedi a földünket. Regisztrálni kell a felhasználókat, az eszközöknek sok kritériumnak kell megfelelni. Ezek az eszközök már GPS-el rendelkeznek, 406 MHz-en működnek. A vészjelző adó jele szinte azonnal feljut a műholdra, azonosítja magát és a pontos helyzetét továbbítja (10-100 méteres pontossággal). A készüléket 20-30 másodpercen belül üzemkész, a készülék működését egy kis "zümmerrel" ellenőrizni lehet. Belső akkumulátorának feszültsége: 7,2 Volt.

Az interneten ritkán előforduló készülék szép esztétikai állapotban van. Minden tartozéka megvan. A készüléket az adományozó szerint az Antonov AN-24, illetve az AN-26 repülőgépeken alkalmazták.

PM-5M VHF-UHF beacon oldalról
PM-5M VHF-UHF Beacon oldalról