Sommerkamp FT 250
vissza
1971
következő

Sommerkamp FT-250

ADATLAP

1

Ország:

Japán/Német

 
2

Gyártó neve:

Sommerkamp Electronics GMBH

 
3

Gyártási év (évek):

1969/1973

 
4

Rádió kivitele:

Fém doboz, asztali amatőr adó-vevő rádió

 
5

Hullámsávok:

80m 40m 20m 15m 10m

 
6

Rádiócsövek:

16 db elektroncső, 7 db tr., 15 db dióda

 
7

Kapcsolási rajz:

Elérhető

pdf
8

Megjegyzés:

Mérete: 335 x 140 x 280 mm, Súly: 8 kg

 
9

Egyéb:

Nem üzemképes!

 

 

A bemutatásra kerülő készülék nem egy általános használatú, mindenki számára elérhető készülék volt, amelyet bárki megvásárolhatott és használhatott. A készülék megvásárlásához engedély, használatához hatóság engedélyokiratra volt szükség. Ezekből a készülékből, több mint 500 db került be Magyarországra. Ezek a készülékek a rádióklubok számára ugrásszerű technikai fejlődést hoztak el a sok kiselejtezett katonai készülék után. A fényképek a készülékről 2020-ban készültek. A közel 50 éves készülék az elöregedett rádiócsövek cseréjével még üzemképessé tehető.


A  Sommerkamp  FT-250  (Yaesu FT-200) típusú rádióamatőr felhasználású adóvevő készülék a 80 méteres sávtól a 10 méteres sávig,  egyoldalsávos /SSB (USB és LSB), távíró/CW, és AM üzemmódban használható,  240 W bemenő teljesítménnyel. Sávokon belül folyamatos hangolású, a VFO 500 kHz-es frekvenciatartományt hangol át.  Kiváló minőségű 9 MHz-es kristályszűrőt tartalmaz. A vevőkészülék 0,5 µV érzékenységű, a szelektivitása 2,4 KHz. Külső tápegységről üzemel, de lehetőség van 12 V DC-ről is üzemeltetni egy ún. DC-200/250 mobil tápegység alkalmazásával.  A hangszórót a tápegységekben helyezték el. A készülék alapvetően csöves felépítésű, néhány tranzisztort és diódát tartalmaz.

Sommerkamp Ft-250

Sommerkamp FT-250 hátoldala


A Sommerkamp FT-250-es készülék eredeti dokumentáció nagyfelbontású pdf. fájlban.

A Sommerkamp FT-250-es amatőr felhasználású adó-vevő magyarországi beszerzésének rövid története.


Az akkori politikai vezetés javaslatára a Kormány 1967. augusztus 8-án létrehozza a Magyar Honvédelmi Szövetséget (MHSZ), valamint meghatározza, hogy létre kell hozni az MHSZ irányító szerveit országos, budapesti, megyei, járási, városi, kerületi és üzemi szinteken is. Az Országos Központban főtitkárt, a többi szinten titkárt kell kinevezni, akik személyileg felelősek a munkáért, a nagy értékű technikai eszközökért. Létrejönnek a különböző szakágak, többek között a Rádiótechnikai szakág és a szakági klubok, "rádióklubok". Korábban az MHS idejében (1957 - 1967) is voltak rádióklubok, technikai ellátottságuk igen gyenge volt, mert elsősorban a Honvédségtől már kiselejtezett rádiótechnikai eszközökkel látták el a klubokat. Az új felállással modernebb technikai eszközöket, valamint a klubok fenntartásához pénzügyi támogatást is kívántak adni. Ezért a kluboknak a fiatalok honvédelmi nevelésében, felkészítésében szerepet kellett vállalniuk. Ez a szerepvállalás a fiatalok sorkötelessé válása előtti időben távírász és a géptávírász képzésében valósult meg.

Az MHSZ már a megalakulásának évében felkérte, majd megbízta a Mechanikai Laboratóriumot egy hazai gyártású 5 sávos modern adóvevőkészülék kifejlesztésére és gyártására. A munka gyorsan elkezdődött, 1968-ban már megszületett néhány működő készülék (TELRAD-200 néven), ezzel egyidőben az MHSZ megkapta az előzetesen igényelt darabszámra az árajánlatot. Az árajánlat olyan magas volt, hogy a darabszám megnövelésével, a készülékek esetleges exportjával sem volt elfogadható az ár. Ezért megindult a "kutatás" olcsóbb készülékek beszerzésére. Így került képbe az Elektromodul és Fekete György személye. (Egy olyan külkeres volt, aki mindent be tudott szerezni, még az embargó alá eső, COCOM listás termékeket, alkatrészeket is kutatóintézetek, egyetemek, fejlesztéssel foglalkozó vállalatok számára.) A Sommerkamp FT-250 típusú készülék beszerzése is az Ő kapcsolatainak eredménye volt. Ez a készülék a Yaesu-200-as megfelelője. Egy Telrad áráért 2 db FT-250-es készüléket vásárolhattunk meg, de a szükséges tápegységek hazai gyártásával, 3 db FT-250-es importja vált lehetővé. 1971-1972-től kezdőden a rádióklubokat folyamatosan látták el ezekkel a modern rádióamatőr felhasználású készülékekkel, később pedig az FT-290-es URH frekvenciákon üzemelő készülékekkel is.

 

Mechanikai Laboratórium Telrád-200 dokumentáció/részletek

 
VISSZA A RÁDIÓMÚZEUM OLDALRA
Virtuális Rádiómúzeum - Készítette: Kollár Ernő HA 5 DB 2009.
A fényképek másolása, felhasználása a szerző hozzájárulása nélkül tilos!