Telefongyár Gloria 3
vissza
1929
következő

Telefongyar Gloria 3

ADATLAP

1

Ország:

Magyar

 
2

Gyártó neve:

Telefongyár (TRT)

 
3

Gyártási év (évek):

1928-1930

 
4

Rádió kivitele:

Asztali rádió, luxus kivitelezésű

 
5

Hullámsávok:

Középhullám

 
6

Rádiócsövek:

AG 495, AR 4101, L 414, V 430

 
7

Kapcsolási rajz:

Hamarosan elérhető!

 
8

Megjegyzés:

Kivételesen szép, eredeti állapotban van

 
9

Egyéb:

Méret: 425x250x500 mm. Súlya: 4.8kg

 

 

Telefongyár Gloria 3 rádiókészülék egy gyártmánysorozat 3. változata, a korabeli készülékek egyik legdrágább darabja a 300 Pengő feletti árával. Magyarországon gyártott első olyan készüléktípus, amelyik hálózati feszültségről működik, és beépített hangszóróval rendelkezik. Az első változat fémdobozos hálózati táplálású, külső hangszóróval, a második kinézetre hasonló, mint a Gloria 3, de annak az előlapja "Y" mintázatú és 2+1 csöves. A lenti képen a Telefongyár Gloria elnevezésű rádiója látható.

Telefongyár Gloria

A 3. változat 3+1 csöves, előerősítővel ellátott visszacsatolt audion készülék, hálózati táplálású, nagyméretű beépített lengőnyelves hangszóróval (hangszóró külső átmérője 350 mm). Lemezjátszó csatlakozással is rendelkezik, és lehetőség van a hálózatot antennaként használni (villanyantenna). A doboz jobb oldalán hallgató vagy külső hangszóró csatlakozási lehetőség is megtalálható. A nagyméretű készülékdoboz előlapján "Shell kagyló" mintázat látható. Ezt a mintázatot későbbi telefongyári és a Standard készülékeknél is alkalmazzák. A készülék méretével, formai megjelenésével, szép hangjával, távoli állomások tiszta vételével népszerűvé válhatott volna, de az igen magas ára korlátozta a vevők számát. A Gloriákból kevés készült, a Gloria 3 pedig a gyűjtők körében is ritkán fordul elő. A Gloria készülékeket folyamatos sorszámmal látták el, a 2+1 csöves készüléken G 1232, a Gloria 3-nál a sorszám után egy /3-as is látható, utalva a Gloria 3-ra. A bemutatott készüléken a középső kezelőgomb alatt, a doboz alján bemarva olvasható a készülék sorszáma: G 1852/3.

A Gloria készülékek a hazai gyárak közötti verseny eredményeként születhettek meg, hogy ki hozza elsőként piacra a hangszóróval egybeépített hálózati rádiókat. Ebben a láthatatlan versenyben néhány hónapos előnnyel az Telefongyár lett a nyertes. A Gloriában külföldi gyárak termékeit is fel kellett használni. A lengőnyelves hangszóró a német Blaupunkt 66K (vagy The British Blue Spot Company Ltd. IDEAL 66R) típusú terméke, a tömbkondenzátor pedig WEGO német vállalat terméke. A Gloria 3 rádióban kettő "Y" légforgó és egy darab bakelit telefongyári forgókondenzátor van. Egy kivételével az ellenállások tekercselt huzal-ellenállások. A csőfoglalatok saját préselt ötpólusú gyártmányok. A jól ismert telefongyári 1:4 burkolt nieder-transzformátor is megtalálható. Egyszerű felépítésű, kevés elemből összeállított készülék.

A rádiót a megvásárlást követően nem használhatták sokáig. A hátsó takaró hátlapot még nem bontották meg. A hátlapot rögzítő 12 db vékony facsavar olyannyira beszervült a dobozba, hogy roncsolás mentesen nem lehetett kicsavarni. Mind a négy elektroncső fűtőszála szakadt volt, a belső szerelése érintetlen volt, 1929-30 óta a készülék belsejébe én tekinthettem be először. Abban az időben a készülékeket nem látták el még hálózati kapcsolóval, ezt a villásdugó helyettesítette. A rádió hátulján egy váltókapcsoló található, a 110-220V-os hálózati feszültség helyes megválasztására. Feltételezhető, hogy 110V-os állásban 220V-os hálózatba dughatták be a villásdugót. Biztosíték hiányában az elektroncsövek fűtőszálai tönkrementek, az egyenirányító csőben okozott zárlat következtében a tömbkondenzátor egy ideig akár 400V-os váltófeszültséget is kaphatott, amelynek következtében felmelegedett. Ennek nyomai láthatók. A hangszóró két vezetéke kivételével minden kötés és forrasztás eredeti. A rádiócsövek cseréje után nagy késztetést éreztem, hogy a készüléket kipróbáljam, de nem tettem meg. Ez volt az első rádió, amelynél nem éreztem fontosnak, hogy megszólaljon. Elképzelhető, hogy tökéletesen működik!

 

Telefongyár Gloria 3 hátlap nélkül
Telefongyár Gloria 3 belső szerelése

 

telefongyar_gloria3_szerelolap_csofoglalatok
Telefongyár Gloria 3, a csőfogalaltok elhelyezése a szerelőlap alján

 

telefongyár gloria3 hátlappal
Telefongyár Gloria 3 hátlappal

 

Fontos események a rádiózás történetéből:

Kossuth és a Petőfi adó műsora változatosabb lesz, újabb műsorok indulnak, amelyek hosszú évekig hallhatók a rádióban (pl. Lányok - asszonyok című műsor). Ebben az évben indul el Magyarországon az URH-FM adáskísérlet, egy 100 wattos televízióadó hangadójával.

A rádióelőfizetők száma az év végén: 1 432 000, ebből vezetékes 259 000.

 
VISSZA A RÁDIÓMÚZEUM OLDALRA
Virtuális Rádiómúzeum - Készítette: Kollár Ernő HA 5 DB 2009.
A fényképek másolása, felhasználása a szerző hozzájárulása nélkül tilos!