HT TR-1699N Digital Multimeter
vissza
1980
következő

ADATLAP

1

Ország:

Magyarország/Ausztria

 
2

Gyártó neve:

Híradástechnika Szövetkezet

 
3

Gyártási év

1980-82

 
4

Műszer kivitele:

Asztali mérőműszer

 
5

Hullámsávok:

 

 
6

Rádiócsövek:

 

 
7

Kapcsolási rajz:

   
8

Megjegyzés:

Méret: 230 x 50 x 140 mm, 1,1 kg

 
9

Egyéb:

Gytsz: No: 861-618

 

 

A Híradástechnika Szövetkezet TR-1699N Digital Multimeter műszere magyar és osztrák együttműködéssel készülhetett. Az előlapján "Made in Austria" felirat olvasható és a HT felirat a Híradástechnikai Szövetkezetre utal. A belső szerelésén láthatóak a magyar alkatrészek. A korabeli termékkatalógusban megtalálható ez a típusjelzésű digitális multiméter.
Igényesen felépített, szép szerelésű asztali mérőműszer. Általános célokra tervezték, így a négy digites kijelzés elegendő.
Mérési tartományok:
0 – 2 000 V egyen és váltófeszültség (250 V felett másik dugalj!)
0 – 10 A egyen és váltóáram
0 – 20 Mohm ellenállásmérés
Tranzisztor tesztelés
Teszteléshez a műszer jobb oldalán található takaró lemez elhúzható és akkor látszanak a tranzisztor behelyezésére szolgáló csatlakozási pontok.

A Híradástechnikai Szövetkezetet 1951-ben hozták létre televíziós mérő és vizsgáló műszerek, stúdió és ipari televízió-rendszerek és berendezések fejlesztésére, telepítésére. Az országban először használták az integrált áramköröket (IC), ami jelentősen növelte az export képességet. Az 1960-as évek közepétől sikeres fejlesztéseket hajtottak végre. Növekedett a dolgozói létszám, sok fiatal mérnököt alkalmaztak. Az első iskolai számítógépet a HT1080Z-t a Híradástechnikai Szövetkezet készítette el. A középiskolákat ezzel a géppel szerelték fel. A zsebszámológépek hazai elterjedéséhez is nagymértékben hozzájárult. 1973-tól napjainkig mintegy 20 fajta számológépet gyártott, összességében 100—110 ezer darabot. Az első gépek csak a 4 alapműveletekere, esetleg százalék számításokra lehetett használni. Később műszaki-tudományos számítások elvégzésére alkalmas számológépeket gyártottak, amelyek már programozhatóak is voltak. A Híradástechnika Szövetkezet sikerét a folyamatos saját fejlesztéseivel, szükséges licencek, know-how-ok megvásárlásával tudta biztosítani. Sajnos mostanra a sikeres vállalat szétesett. A HT-ből sok más híradástechnikával, elektronikával foglalkozó cég jött létre, amelyek még ma is működnek.

Forrás: Híradástechnikai Szövetkezet története, Benyovszky Gábor és szerző társai

 

HT TR-1699N Digital Multimeter oldalról (A képre klikkelve1200px)

 

TR-1699N Digital Multimeter belső panel (A képre klikkelve 1200px)
TR-1699N Digital Multimeter belső panel 2 (A képre klikkelve 1200px)
 
VISSZA A RÁDIÓMÚZEUM OLDALRA
Virtuális Rádiómúzeum - Készítette: Kollár Ernő HA 5 DB 2009.
A fényképek másolása, felhasználása a szerző hozzájárulása nélkül tilos!